Square Drive Hydraulic Torque Wrench Socket Size Range (In.) 3/4 to 4 Socket Size Range (mm) 19 to 100 Square Drive Size 1 in Nominal Torque @ 10 000 PSI (ft.-lb.) 3 233 Nominal Torque @ 10 000 PSI (Nm) 1 383 Min Torque (ft.-lb.) 323 Min Torque (Nm) 438 M
Product Specification
Product Specification for "Square Drive Hydraulic Torque Wrench"
| SKU | 60EX64 |
|---|---|
| Weight | 13.450000 |
| Item | Square Drive Hydraulic Torque Wrench |
| Min Torque Ft Lb | 323 |
| Min Torque Nm | 438 |
| Nominal Torque 10 000 Psi Nm | 1,383 |
| Nominal Torque 10 000 Psi Ft Lb | 3,233 |
| Overall Height | 5.1 in |
| Overall Width | 5.7 in |
| Overall Length | 8.5 in |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 6.7 |
| Width | 12.6 |
| Unspsc Code | 27111715 |
| Square Drive Size | 1 in |
| Socket Size Range Mm | 19 to 100 |
| Socket Size Range In | 3/4 to 4 |

