Statcon 4 KVA /48V Single Phase MPPT based off -grid Solar Inverter
In stock
SKU
SLR.SRI.00004
Special Price
Rs. 38,703.00
Regular Price
Rs. 47,082.00
| Sku | SLR.SRI.00004 |
| Brand | Statcon |
| Supplied by | Indusuno |
Statcon 4 KVA /48V Single Phase MPPT based off -grid Solar Inverter is available to buy in increments of 1
statcon solar inverters is the best in class solar panel inverter available in the market. The statcon solar inverter Price is lowest in market without compromising on the quality.
Features
An adaptive algorithm for high-efficiency MPPT Solar Charger
High-efficiency DC-DC power conversion
Low current distortion and high PF during charging mode
Multi-stage battery charging including temperature compensation
Fast changeover time
High inrush current
Current sharing between Solar & AC when present
Auto DG start-stop as per requirement
Digital display with keypad control
RS-485 with an extended touchscreen display
Data logging with storage and GPRS monitoring (optional)
Application
Rural Electrification
Remote Sites
Farm Houses
Govt. Rural Health Schemes
Remote Telecom, Oil, Gas pipelines
Defence
SOLAR CHARGE CONTROLLER
Charger Topology Buck Type
Max. Open Circuit PV Volts (Voc)190V
PV Voltage Range (Vmp)70-160 V
PV Minimum Voltage (Voc)75 V
Peak Charging Efficiency 92%
SOLAR INVERTER
Voltage Regulation 2 %
Frequency Regulation 0.5 Hz
Efficiency (Peak)88%
Over Load 10 seconds Upto 110%
Changeover Time<20m Sec
Load Bypass FeatureProvided
BATTERY
Battery Types Supported Lead Acid tubular | VRLA | NiCd | LMLA
Battery Charging Process3 stage Battery Charging Process ( Bulk | Absorb | Float )
GRID CHARGER
I/P Voltage Range170-270 VAC
I/P Frequency Range47-53 Hz
Peak Charging Efficiency80%
Buy Statcon 4 KVA /48V Single Phase MPPT based off -grid Solar Inverter online in India at wholesale rates. If you have been looking for Statcon 4 KVA /48V Single Phase MPPT based off -grid Solar Inverter dealers, your search ends here as you can get the best Statcon 4 KVA /48V Single Phase MPPT based off -grid Solar Inverter distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Statcon 4 KVA /48V Single Phase MPPT based off -grid Solar Inverter of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Statcon 4 KVA /48V Single Phase MPPT based off -grid Solar Inverter prices, you can be totally sure to get the best rates as Industrybuying brings you genuine Statcon 4 KVA /48V Single Phase MPPT based off -grid Solar Inverter rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Statcon 4 KVA /48V Single Phase MPPT based off -grid Solar Inverter today and avail the best offers on your purchase.
Related keyword-:-
hybrid solar inverter , solar home inverter , solar inverter battery , solar inverter for home .
Product Specification
Product Specification for "Statcon 4 KVA /48V Single Phase MPPT based off -grid Solar Inverter"
| SKU | SLR.SRI.00004 |
|---|---|
| Output Current | 14 A |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Power Factor | 0.99 |
| Phase | Single |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Nominal Capacity | 4 KVA |
| Nominal Battery Voltage | 48V |
| Thd | < 3 % |
| Type Of Product | Off-grid Solar Inverter |
| Type | simple |



