Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm)
Out of stock
SKU
ABRS.CSA.00001
Special Price
Rs. 839.00
Regular Price
Rs. 1,019.00
| SKU | ABRS.CSA.00001 |
| Type | Diamond Cutting Blade |
| Size (mm) | 110 mm |
| Model No | DBS-4 |
| Maximum Speed | 15000 RPM |
| Material | Steel |
| Color | Silver |
| Segment | Yes |
| Sub Type | Segmented Cut |
| Type | Diamond Cutting Blade |
| Size (mm) | 110 mm |
| Model No | DBS-4 |
It is easy to handle. The max speed 15000 rpm. Segmented cut blade suitable for marble/sand stone/brick. High quality diamond coated segmented surface blade. A diamond blade is a saw blade which has diamonds fixed on its edge for cutting hard or abrasive materials.
Buy Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) online in India at wholesale rates. If you have been looking for Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) dealers, your search ends here as you can get the best Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won™t find anywhere else. Procure Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) today and avail the best offers on your purchase.
Buy Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) online in India at wholesale rates. If you have been looking for Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) dealers, your search ends here as you can get the best Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won™t find anywhere else. Procure Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm) today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Taparia Segmented Cut Diamond Cutting Blade DBS-4 (Size:110 mm)"
| SKU | ABRS.CSA.00001 |
|---|---|
| Sub Type | Segmented Cut |
| Size MM | 110 mm |
| Segment | Yes |
| Color | Silver |
| Applications | For Marble / Kota / Sand Stone / Brick |
| Features | Clean and Chip Free Moulding |



