Hydraulic Directional Valve Hydraulic Directional Control Valve NFPA Size D03 Lever Operated Operation Type - Hydraulic Valves Closed Center Position - Hydraulic Valves Return Type - Hydraulic Valves Manual Valve Ways and Positions 4-Way/3-Position Max Fl
Product Specification
Product Specification for "Directional Valve D03 Closed Center"
| SKU | 5UXD5 |
|---|---|
| Weight | 1.020000 |
| Width In | 2.03 in |
| Item | Hydraulic Directional Valve |
| Operation Type Hydraulic Valves | Lever Operated |
| Max Tank Pressure Psi | 250 |
| Max Pressure Hydraulic Valves | 5,000 psi |
| Center Position Hydraulic Valves | Closed |
| Length In | 4.11 in |
| Type | simple |
| Height | 3.9 |
| Height In | 4.26 in |
| Max Flow Hydraulic Valves | 4.5 gpm |
| Return Type Hydraulic Valves | Manual |
| Width | 4.6 |
| Valve Type Hydraulic Valves | Hydraulic Directional Control Valve |
| Valve Ways And Positions | 4-Way/3-Position |
| Unspsc Code | 40141608 |
| Nfpa Size | D03 |

