Directional Valve Lever D03 Float Center
In stock
SKU
4DKH9
Special Price
Rs. 78,470.00
Regular Price
Rs. 87,189.00
| Sku | 4DKH9 |
| Mfr. Model | D1VL004CN |
| Item | Hydraulic Directional Valve |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Directional Valve Lever D03 Float Center is available to buy in increments of 1
Hydraulic Directional Valve Hydraulic Directional Control Valve NFPA Size D03 Lever Operated Operation Type - Hydraulic Valves Float Center Position - Hydraulic Valves Return Type - Hydraulic Valves Manual Valve Ways and Positions 4-Way/3-Position Max Flo
Product Specification
Product Specification for "Directional Valve Lever D03 Float Center"
| SKU | 4DKH9 |
|---|---|
| Weight | 3.620000 |
| Width In | 1.81 in |
| Item | Hydraulic Directional Valve |
| Operation Type Hydraulic Valves | Lever Operated |
| Max Tank Pressure Psi | 500 |
| Max Pressure Hydraulic Valves | 5,000 psi |
| Center Position Hydraulic Valves | Float |
| Length In | 5.89 in |
| Type | simple |
| Height | 2.6 |
| Height In | 5.93 in |
| Max Flow Hydraulic Valves | 10 gpm |
| Return Type Hydraulic Valves | Manual |
| Width | 6.2 |
| Valve Type Hydraulic Valves | Hydraulic Directional Control Valve |
| Valve Ways And Positions | 4-Way/3-Position |
| Unspsc Code | 40141608 |
| Standards | ISO 4401, NFPA D03 |
| Nfpa Size | D03 |
| Seal Type | Nitrile O-Ring |

