Directional Valve DO5 115VAC Closed
In stock
SKU
35LP33
Special Price
Rs. 46,670.00
Regular Price
Rs. 51,855.00
| Sku | 35LP33 |
| Mfr. Model | D05S-2B-115A-35 |
| Item | Hydraulic Directional Valve |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Directional Valve DO5 115VAC Closed is available to buy in increments of 1
Hydraulic Directional Valve Hydraulic Directional Control Valve NFPA Size D05 Solenoid Operated Operation Type - Hydraulic Valves Closed Center Position - Hydraulic Valves Return Type - Hydraulic Valves Spring Centered Coil Voltage - Hydraulic Valves 115V
Product Specification
Product Specification for "Directional Valve DO5 115VAC Closed"
| SKU | 35LP33 |
|---|---|
| Weight | 10.220000 |
| Width In | 2.76 in |
| For Use With | Press Pump |
| Item | Hydraulic Directional Valve |
| Inrush Amps | 5.5/4.6 |
| Operation Type Hydraulic Valves | Solenoid Operated |
| Override | No Overrides |
| Max Tank Pressure Psi | 3,000 |
| Hz | 50/60 |
| Max Pressure Hydraulic Valves | 5,000 psi |
| Coil Voltage Hydraulic Valves | 115V AC |
| Center Position Hydraulic Valves | Closed |
| Length In | 9.43 in |
| Type | simple |
| Height | 6 |
| Height In | 4.29 in |
| Max Flow Hydraulic Valves | 32 gpm |
| Return Type Hydraulic Valves | Spring Centered |
| Width | 6 |
| Valve Type Hydraulic Valves | Hydraulic Directional Control Valve |
| Valve Ways And Positions | 4-Way/3-Position |
| Holding Amps | 1.1/.86 |
| Unspsc Code | 40141608 |
| Nfpa Size | D05 |
| Seal Type | Buna N |

