Flow Control Valve Sandwich D05 30 GPM
In stock
SKU
4DJX9
Special Price
Rs. 42,018.00
Regular Price
Rs. 46,687.00
| Sku | 4DJX9 |
| Mfr. Model | FM3AAKN |
| Item | Flow Control Valve |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Flow Control Valve Sandwich D05 30 GPM is available to buy in increments of 1
Flow Control Valve Hydraulic Flow Control Valve NFPA Size D05 A Port Operation Type - Hydraulic Valves Max Flow - Hydraulic Valves 30 gpm Max Pressure - Hydraulic Valves 5 000 psi - Hz - Inrush Amps - Holding Amps Max Tank Pressure (PSI) - Adjustable PSI
Product Specification
Product Specification for "Flow Control Valve Sandwich D05 30 GPM"
| SKU | 4DJX9 |
|---|---|
| Weight | 6.600000 |
| Width In | 2.75 in |
| For Use With | D05 Valves |
| Item | Flow Control Valve |
| Operation Type Hydraulic Valves | A Port |
| Max Pressure Hydraulic Valves | 5,000 psi |
| Length In | 9.24 in |
| Type | simple |
| Height | 2.4 |
| Height In | 1.42 in |
| Max Flow Hydraulic Valves | 30 gpm |
| Width | 4.5 |
| Valve Type Hydraulic Valves | Hydraulic Flow Control Valve |
| Unspsc Code | 40141608 |
| Standards | ISO 4401, NFPA D05 |
| Nfpa Size | D05 |
| Seal Type | Nitrile O-Ring |

