Hose Crimping Machine 12 Wx6 Dx15 H
In stock
SKU
55DF20
Special Price
Rs. 334,150.00
Regular Price
Rs. 371,278.00
| Sku | 55DF20 |
| Mfr. Model | 94C-002-PFD |
| Item | Hose Crimping Machine |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hose Crimping Machine 12 Wx6 Dx15 H is available to buy in increments of 1
Hose Crimping Machine Bench Air Over Hydraulic Pump Input Required - Hydraulic Hose Crimping 60 to 100 psi Compressed Air Hydraulic Hose Capacity - Crimper 3/4 in Max Crimping Force - Crimper 30 ton Working Hydraulic Pressure - Crimping 10 000 psi Oil Cap
Product Specification
Product Specification for "Hose Crimping Machine 12 Wx6 Dx15 H"
| SKU | 55DF20 |
|---|---|
| Weight | 46.000000 |
| Working Hydraulic Pressure Crimping | 10,000 psi |
| Input Required Hydraulic Hose Crimping | 60 to 100 psi Compressed Air |
| Item | Hose Crimping Machine |
| Compatible With Hose Crimping | Parker Hannifin 25, 26, 43, 81 and HY Series |
| Type Of Pump Hydraulic Crimping | Air Over Hydraulic Pump |
| Includes | Air-Hyd Pump |
| Hydraulic Hose Capacity Crimper | 3/4 in |
| Oil Capacity Cu In | 0.41 |
| Type | simple |
| Height | 22 |
| Max Crimping Force Crimper | 30 ton |
| Width | 17 |
| Unspsc Code | 27121503 |
| Primary Application Crimping | Hydraulic Hose Crimping |
| Mounting Hose Crimper | Bench |



