Hydraulic Hose Crimping Machine Bench No Pump External Hydraulic Pressure Input Required - Hydraulic Hose Crimping 10 000 psi Hydraulic Hydraulic Hose Capacity - Crimper Up to 1-1/4 in Hose Max Crimping Force - Crimper 10 ton Working Hydraulic Pressure -
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Crimping Machine"
| SKU | 54ZY27 |
|---|---|
| Weight | 65.000000 |
| Working Hydraulic Pressure Crimping | 10,000 psi |
| Input Required Hydraulic Hose Crimping | 10, 000 psi Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Crimping Machine |
| Compatible With Hose Crimping | Aeroquip Hose and Fittings |
| Type Of Pump Hydraulic Crimping | No Pump, External Hydraulic Pressure |
| Hydraulic Hose Capacity Crimper | Up to 1-1/4 in Hose |
| Oil Capacity Cu In | 36 |
| Type | simple |
| Height | 24 |
| Max Crimping Force Crimper | 10 ton |
| Width | 24 |
| Unspsc Code | 27121503 |
| Primary Application Crimping | Hydraulic Hose Crimping |
| Mounting Hose Crimper | Bench |



