Hydraulic Pressure Filter Nominal Flow 4.5 gpm Inlet Port Thread Size 7/16 In.-20 SAE Outlet Port Thread Size #4 SAE Max Pressure 5 000 psi Material Steel Micron Rating 20 Filter Media - Filters Stainless Steel Max Fatigue Pressure Rating 5000 psi Replace
Product Specification
Product Specification for "Hyd Pressure Filter 20 Micron 5000 psi"
| SKU | 5UXE7 |
|---|---|
| Weight | 0.540000 |
| Item | Hydraulic Pressure Filter |
| Micron Rating | 20 |
| Nominal Flow | 4.5 gpm |
| Overall Height | 1.5 in |
| Outlet Port Thread Size | #4 SAE |
| Overall Width | 1 2/25 in |
| Inlet Port Thread Size | 7/16"-20 SAE |
| Max Pressure | 5,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 3.7 |
| Max Fatigue Pressure Rating | 5000 psi |
| Replacement Filter Element | FL2101K |
| Width | 4.6 |
| Application | Inline Filtration in Clamping Circuit |
| Filter Media Filters | Stainless Steel |
| Unspsc Code | 40161515 |

