Hydraulic Pressure Filter Inlet Port Thread Size 3/8 in NPT Outlet Port Thread Size 3/8 in Max Pressure 3 000 psi Material Aluminum Micron Rating 25 Filter Media - Filters Bronze Replacement Filter Element EK9052 Application High Pressure Hydraulic System
Product Specification
Product Specification for "Hyd Pressure Filter 25 Micron 3000 psi"
| SKU | 36L333 |
|---|---|
| Weight | 0.400000 |
| Item | Hydraulic Pressure Filter |
| Micron Rating | 25 |
| Overall Height | 3.25 |
| Outlet Port Thread Size | 3/8 in |
| Overall Width | 1 1/2 |
| Inlet Port Thread Size | 3/8 in NPT |
| Max Pressure | 3,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 3.4 |
| Replacement Filter Element | EK9052 |
| Width | 2 |
| Application | High Pressure Hydraulic Systems, Small |
| Filter Media Filters | Bronze |
| Unspsc Code | 40161515 |

