Hydraulic Valve Pressure Range - Hydraulic Valves 435 to 4350 psi Port Size - Hydraulic Valves G1/4 in Max Flow - Hydraulic Valves 1.8 gpm Overall Height 7.99 in Overall Length 1.97 in Overall Width 1.38 in
Product Specification
Product Specification for "Hyd Valve G1/4 1.8 gpm 435-4350 psi"
| SKU | 5UXC9 |
|---|---|
| Weight | 2.750000 |
| Item Pressure Control Valves | Hydraulic Valve |
| Item | Hydraulic Valve |
| Overall Height | 7.99 in |
| Overall Width | 1.38 in |
| Overall Length | 1.97 in |
| Port Size Hydraulic Valves | G1/4 in |
| Type | simple |
| Height | 3.4 |
| Max Flow Hydraulic Valves | 1.8 gpm |
| Width | 5.3 |
| Pressure Range Hydraulic Valves | 435 to 4350 psi |
| Unspsc Code | 40141608 |

