Press Valv 3/4 NPT 15 gpm 3000-3600 psi
In stock
SKU
20JT29
Special Price
Rs. 316,828.00
Regular Price
Rs. 352,031.00
| Sku | 20JT29 |
| Mfr. Model | 642B-13-3/4-2 |
| Item | Pressure Control Valve |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Press Valv 3/4 NPT 15 gpm 3000-3600 psi is available to buy in increments of 1
Pressure Control Valve Pressure Range - Hydraulic Valves 3000 to 3600 psi Port Size - Hydraulic Valves 3/4 in NPT Max Flow - Hydraulic Valves 15 gpm Body Material - Hydraulic Valves Stainless Steel Preset Setting (PSI) 3 600 Overall Length 5.91 in Overall
Product Specification
Product Specification for "Press Valv 3/4 NPT 15 gpm 3000-3600 psi"
| SKU | 20JT29 |
|---|---|
| Weight | 2.750000 |
| Item Pressure Control Valves | Pressure Control Valve |
| Item | Pressure Control Valve |
| Body Material Hydraulic Valves | Stainless Steel |
| Overall Width | 1.75 in |
| Overall Length | 5.91 in |
| Port Size Hydraulic Valves | 3/4 in NPT |
| Type | simple |
| Height | 8.5 |
| Max Flow Hydraulic Valves | 15 gpm |
| Width | 3.75 |
| Preset Setting Psi | 3,600 |
| Pressure Range Hydraulic Valves | 3000 to 3600 psi |
| Unspsc Code | 40141608 |

