Pressure Valve 1/4 NPT 4 gpm 430-650 psi
In stock
SKU
20JT60
Special Price
Rs. 277,374.00
Regular Price
Rs. 308,193.00
| Sku | 20JT60 |
| Mfr. Model | 647B-6-1/4-2 |
| Item | Pressure Control Valve |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Pressure Valve 1/4 NPT 4 gpm 430-650 psi is available to buy in increments of 1
Pressure Control Valve Pressure Range - Hydraulic Valves 430 to 650 psi Port Size - Hydraulic Valves 1/4 in NPT Max Flow - Hydraulic Valves 4 gpm Body Material - Hydraulic Valves Stainless Steel Preset Setting (PSI) 650 Overall Length 3.66 in Overall Widt
Product Specification
Product Specification for "Pressure Valve 1/4 NPT 4 gpm 430-650 psi"
| SKU | 20JT60 |
|---|---|
| Weight | 1.250000 |
| Item Pressure Control Valves | Pressure Control Valve |
| Item | Pressure Control Valve |
| Body Material Hydraulic Valves | Stainless Steel |
| Overall Width | 1.25 in |
| Overall Length | 3.66 in |
| Port Size Hydraulic Valves | 1/4 in NPT |
| Type | simple |
| Height | 8.75 |
| Max Flow Hydraulic Valves | 4 gpm |
| Width | 2.25 |
| Preset Setting Psi | 650 |
| Pressure Range Hydraulic Valves | 430 to 650 psi |
| Unspsc Code | 40141608 |

