Hydraulic Chain Saw Standard Reach Hydraulic System Type Open Center And Close Center Cutting Capacity 13 In. Chain Speed @ 4 GPM 1814 fpm Chain Speed @ 8 GPM 3527 fpm Chain Pitch 0.325 In. Chain Gauge .058 In. Pressure Port 9/16 in -18 SAE O-Ring Return
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Chain Saw Standard Reach"
| SKU | 16V997 |
|---|---|
| Weight | 15.200000 |
| Item | Hydraulic Chain Saw |
| Min Flow Gpm | 4 |
| Operating Pressure | 1,000 - 2,000 psi |
| Hydraulic System Type | Open Center And Close Center |
| Chain Speed 8 Gpm | 3,527 fpm |
| Chain Speed 4 Gpm | 1,814 fpm |
| Max Oil Temp | 140 Degrees F |
| Type | simple |
| Height | 11 |
| Max Flow Gpm | 8 |
| Max Back Pressure | 200 psi |
| Return Port | 3/4"- 16 SAE O-Ring |
| Width | 17.8 |
| Pressure Port | 9/16"-18 SAE O-Ring |
| Unspsc Code | 27112709 |
| Recommended Filtration Microns | 10 |
| Recommended Hydraulic Flow | 7 gpm |
| Sound Level Db | 106 |
| Cutting Capacity | 13 in |



