Hydraulic Pruner Orchard Hydraulic System Type Open Center Cutting Capacity 1-3/4 In. Min Flow (GPM) 4 Recommended Hydraulic Flow 4-6 gpm Max Flow GPM 6 Recommended Filtration (microns) 10 Operating Pressure 1 000 - 2 000 psi Max Back Pressure 200 psi Max
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Pruner Orchard"
| SKU | 16V999 |
|---|---|
| Weight | 11.000000 |
| Item | Hydraulic Pruner |
| Min Flow Gpm | 4 |
| Operating Pressure | 1,000 - 2,000 psi |
| Hydraulic System Type | Open Center |
| Max Oil Temp | 140 Degrees F |
| Type | simple |
| Height | 4.5 |
| Max Flow Gpm | 6 |
| Max Back Pressure | 200 psi |
| Width | 6.8 |
| Unspsc Code | 27112007 |
| Recommended Filtration Microns | 10 |
| Recommended Hydraulic Flow | 4-6 gpm |
| Sound Level Db | 70 |
| Cutting Capacity | 1 3/4 in |



