Hydraulic Nut Splitter 36 ton Single Acting Hex Size Range 2 in to 2 9/16 in Bolt Range 1 3/8 in to 1 3/4 in Nominal Capacity 36 ton Oil Capacity 14 cu in Overall Length 14.8 in Overall Width 7.3 in Overall Height 8.3 in Weight 24 lb Includes CR400 Female
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Nut Splitter 36 ton"
| SKU | 61UW94 |
|---|---|
| Weight | 46.300000 |
| Item | Hydraulic Nut Splitter, 36 ton |
| Nominal Capacity | 36 ton |
| Overall Height | 8.3 in |
| Bolt Range | 1 3/8 in to 1 3/4 in |
| Overall Width | 7.3 in |
| Overall Length | 14.8 in |
| Includes | CR400 Female Half Coupler, FSC1 Safety Lanyard, Set of Hexagon Keys, Steel Cable With Carabiners |
| Oil Capacity | 14 cu in |
| Type | simple |
| Height | 11 |
| Width | 12.6 |
| Hex Size Range | 2 in to 2 9/16 in |
| Unspsc Code | 27111520 |
| Single Acting Double Acting | Single Acting |


