Nut Splitter with Integral Pump Single Acting Hex Size Range 15/16 in to 1 1/4 in Bolt Range 5/8 in to 7/8 in Nominal Capacity 15 ton Oil Capacity 2.8 cu in Overall Length 14.6 in Overall Width 3.2 in Overall Height 6 in Weight 13.9 lb Includes FSC1 Safet
Product Specification
Product Specification for "Nut Splitter with Integral Pump"
| SKU | 61UW92 |
|---|---|
| Weight | 15.200000 |
| Item | Nut Splitter with Integral Pump |
| Nominal Capacity | 15 ton |
| Overall Height | 6 in |
| Bolt Range | 5/8 in to 7/8 in |
| Overall Width | 3.2 in |
| Overall Length | 14.6 in |
| Includes | FSC1 Safety Lanyard, Set of Hexagon Keys, Steel Cable With Carabiners |
| Oil Capacity | 2.8 cu in |
| Type | simple |
| Height | 7 |
| Width | 13 |
| Hex Size Range | 15/16 in to 1 1/4 in |
| Unspsc Code | 27111520 |
| Single Acting Double Acting | Single Acting |


