Painter Nozzle 1.2 mm Spray Gun PRO-TEK PT 01
In stock
SKU
PNTC.SGG.SPG.000003
Special Price
Rs. 6,984.00
Regular Price
Rs. 8,496.00
| Sku | PNTC.SGG.SPG.000003 |
| Product Type | Spray Gun |
| Mfr. Model | PT 01 |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Painter Nozzle 1.2 mm Spray Gun PRO-TEK PT 01 is available to buy in increments of 1
Painter Offers Wide Range Of Good Quality And Long Life Products.
Buy Painter Nozzle 1.2 mm Spray Gun PRO-TEK PT 01 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Painter Nozzle 1.2 mm Spray Gun PRO-TEK PT 01 dealers, your search ends here as you can get the best Painter Nozzle 1.2 mm Spray Gun PRO-TEK PT 01 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Painter Nozzle 1.2 mm Spray Gun PRO-TEK PT 01 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Painter Nozzle 1.2 mm Spray Gun PRO-TEK PT 01 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Painter Nozzle 1.2 mm Spray Gun PRO-TEK PT 01 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Painter Nozzle 1.2 mm Spray Gun PRO-TEK PT 01 today and avail the best offers on your purchase.
Related keyword-:-
air spray gun , hvlp spray gun , paint spray gun .
Product Specification
Product Specification for "Painter Nozzle 1.2 mm Spray Gun PRO-TEK PT 01"
| SKU | PNTC.SGG.SPG.000003 |
|---|---|
| Air Inlet | 1/4 |
| Applications | In Industrial Application |
| Features | High precision & high grade stainless steel nozzle & needle. |
| Max Delivery | 140 ml/min |
| Pressure In Bar Psi | 3045 psi |
| Type | simple |
| Cup Capacity | 600 ml |
| Nozzle In Mm | 1.2 mm |
| Feed Type | Gravity |
| Pattern Width Cm Mm | 300 mm |
| Air Consumption | 350 Nl/min |



