Painter Nozzle 2 mm Spray Gun PRO-LITE PL 02SF
In stock
SKU
PNTC.SGG.SPG.000004
Special Price
Rs. 6,434.00
Regular Price
Rs. 7,825.00
| Sku | PNTC.SGG.SPG.000004 |
| Product Type | Spray Gun |
| Mfr. Model | PL 02SF |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Painter Nozzle 2 mm Spray Gun PRO-LITE PL 02SF is available to buy in increments of 1
Painter Offers Wide Range Of Good Quality And Long Life Products.
Buy Painter Nozzle 2 mm Spray Gun PRO-LITE PL 02SF online in India at wholesale rates. If you have been looking for Painter Nozzle 2 mm Spray Gun PRO-LITE PL 02SF dealers, your search ends here as you can get the best Painter Nozzle 2 mm Spray Gun PRO-LITE PL 02SF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Painter Nozzle 2 mm Spray Gun PRO-LITE PL 02SF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Painter Nozzle 2 mm Spray Gun PRO-LITE PL 02SF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Painter Nozzle 2 mm Spray Gun PRO-LITE PL 02SF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Painter Nozzle 2 mm Spray Gun PRO-LITE PL 02SF today and avail the best offers on your purchase.
Related keyword-:-
air spray gun , hvlp spray gun , paint spray gun .
Product Specification
Product Specification for "Painter Nozzle 2 mm Spray Gun PRO-LITE PL 02SF"
| SKU | PNTC.SGG.SPG.000004 |
|---|---|
| Air Inlet | 1/4 |
| Applications | In Industrial Application |
| Features | Light and better balanced body, much less fatigue for heavy duty industrial use, High precision & high grade stainless steel nozzle & needle. |
| Max Delivery | 240 ml/min |
| Pressure In Bar Psi | 3040 psi |
| Type | simple |
| Cup Capacity | 600 ml |
| Nozzle In Mm | 2 mm |
| Feed Type | Suction |
| Pattern Width Cm Mm | 185 mm |
| Air Consumption | 200 Nl/min |



