Pressure Control Valve Pressure Range - Hydraulic Valves 800 to 1500 psi Port Size - Hydraulic Valves 3/4 in NPT Max Flow - Hydraulic Valves 15 gpm Body Material - Hydraulic Valves Brass Preset Setting (PSI) 1 000 Overall Length 5.91 in Overall Width 1.75
Product Specification
Product Specification for "Press Valv 3/4 NPT 15 gpm 800-1500 psi"
| SKU | 4DKE5 |
|---|---|
| Weight | 2.340000 |
| Item Pressure Control Valves | Pressure Control Valve |
| Item | Pressure Control Valve |
| Body Material Hydraulic Valves | Brass |
| Overall Width | 1.75 in |
| Overall Length | 5.91 in |
| Port Size Hydraulic Valves | 3/4 in NPT |
| Type | simple |
| Height | 5.7 |
| Max Flow Hydraulic Valves | 15 gpm |
| Width | 1.9 |
| Preset Setting Psi | 1,000 |
| Pressure Range Hydraulic Valves | 800 to 1500 psi |
| Unspsc Code | 40141608 |

