Pressure Control Valve Pressure Range - Hydraulic Valves 0 to 5000 psi Port Size - Hydraulic Valves G1/4 in Max Flow - Hydraulic Valves 4 gpm Body Material - Hydraulic Valves Steel Check Valve Opening Pressure 1600 psi at Max Pressure Overall Height 8.02
Product Specification
Product Specification for "Pressure Valve G1/4 4.0 gpm 0-5000 psi"
| SKU | 25TV62 |
|---|---|
| Weight | 3.100000 |
| Item Pressure Control Valves | Pressure Control Valve |
| Item | Pressure Control Valve |
| Overall Height | 8.02 in |
| Body Material Hydraulic Valves | Steel |
| Overall Width | 1.38 in |
| Overall Length | 1.97 in |
| Port Size Hydraulic Valves | G1/4 in |
| Check Valve Opening Pressure | 1600 psi at Max Pressure |
| Type | simple |
| Height | 3.1 |
| Max Flow Hydraulic Valves | 4 gpm |
| Width | 9.6 |
| Pressure Range Hydraulic Valves | 0 to 5000 psi |
| Unspsc Code | 40141608 |

