Slugging Wrench Alloy Steel Black Oxide Head Size 2 15/16 in Overall Length 16 in 45 Degrees Head Thickness 1 7/8 in SAE Offset Tether Capable
Product Specification
Product Specification for "Slugging Wrench Offset 2-15/16 15-3/4 L"
| SKU | 1APR2 |
|---|---|
| Finish | Black Oxide |
| Supplied By | Grainger |
| Width | 4.5 |
| Catalog Page | 796 |
| Box End Type | 12-Point Box End |
| Tether Style | Tether Capable |
| Type | simple |
| Standards | Federal Specification GGG-W-636E |
| Nonsparking | No |
| Nominal Size | 2 15/16 in |
| Number Of Points | 12 |
| Non Magnetic | No |
| Overall Length | 16 in |
| Head Type | Offset |
| Handle Type | Offset |
| Item | Slugging Wrench |
| Head Thickness | 1 7/8 in |
| Head Size | 2 15/16 in |
| Height | 2.2 |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Handle Color | Black |
