Slugging Wrench Alloy Steel Black Oxide Head Size 3 1/2 in Overall Length 17 in 45 Degrees Head Thickness 2 in SAE Offset Tether Capable
Product Specification
Product Specification for "Slugging Wrench Offset 3-1/2 in. 17-3/8L"
| SKU | 1APR6 |
|---|---|
| Finish | Black Oxide |
| Supplied By | Grainger |
| Width | 5.2 |
| Catalog Page | 796 |
| Box End Type | 12-Point Box End |
| Tether Style | Tether Capable |
| Type | simple |
| Standards | Federal Specification GGG-W-636E |
| Nonsparking | No |
| Nominal Size | 3 1/2 in |
| Number Of Points | 12 |
| Non Magnetic | No |
| Overall Length | 17 in |
| Head Type | Offset |
| Handle Type | Offset |
| Item | Slugging Wrench |
| Head Thickness | 2 in |
| Head Size | 3 1/2 in |
| Height | 2.9 |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Handle Color | Black |
