Slugging Wrench Alloy Steel Black Oxide Head Size 4 1/8 in Overall Length 18 in 45 Degrees Head Thickness 2 7/8 in SAE Offset Tether Capable
Product Specification
Product Specification for "Slugging Wrench Offset 4-1/8 in. 18 L"
| SKU | 1APR9 |
|---|---|
| Finish | Black Oxide |
| Supplied By | Grainger |
| Width | 6.2 |
| Catalog Page | 796 |
| Box End Type | 12-Point Box End |
| Tether Style | Tether Capable |
| Type | simple |
| Standards | Federal Specification GGG-W-636E |
| Nonsparking | No |
| Nominal Size | 4 1/8 in |
| Number Of Points | 12 |
| Non Magnetic | No |
| Overall Length | 18 in |
| Head Type | Offset |
| Handle Type | Offset |
| Item | Slugging Wrench |
| Head Thickness | 2 7/8 in |
| Head Size | 4 1/8 in |
| Height | 3.2 |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Handle Color | Black |
