Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length
In stock
SKU
55PV85
Special Price
Rs. 305,420.00
Regular Price
Rs. 339,355.00
| Sku | 55PV85 |
| Mfr. Model | BHP162 |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length is available to buy in increments of 1
Hydraulic Puller Set Cylinder Nominal Capacity 7 ton Stroke Length 1 in Capacity with Attachments 3.5 ton Number of Jaws 2 Max Jaw Spread 10.24 in Min Jaw Spread 4.53 in Max Reach 14.06 in Max Pressure 5 000 psi Application For Pushing or Pulling Includes
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length"
| SKU | 55PV85 |
|---|---|
| Weight | 75.000000 |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Min Jaw Spread | 4.53 in |
| Number Of Jaws | 2 |
| Includes | Hand Pump, Cylinder, Hose, Pressure Gauge, Gauge Adaptor, Pressure Fitting, Cross Bearing Puller, Bearing Cup Puller, Bearing Separator, Storage Case |
| Max Pressure | 5,000 psi |
| Max Reach | 14.06 in |
| Max Jaw Spread | 10.24 in |
| Capacity With Attachments | 3.5 ton |
| Type | simple |
| Height | 11.5 |
| Width | 15 |
| Application | For Pushing or Pulling |
| Unspsc Code | 27111712 |
| Puller Model Number | 30T927 (Mfr. No. BHP1772) |
| Pump Model Number | 6W461 (Mfr. No. P-142) |
| Stroke Length | 1 in |
| Cylinder Nominal Capacity | 7 ton |



