Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length
In stock
SKU
55PV87
Special Price
Rs. 776,046.00
Regular Price
Rs. 862,274.00
| Sku | 55PV87 |
| Mfr. Model | BHP162EB |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length is available to buy in increments of 1
Hydraulic Puller Set Cylinder Nominal Capacity 7 ton Stroke Length 1 in Capacity with Attachments 3.5 ton Number of Jaws 2 Max Jaw Spread 10.24 in Min Jaw Spread 4.2 in Max Reach 14.06 in Max Pressure 10 000 psi Application For Pushing or Pulling Includes
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length"
| SKU | 55PV87 |
|---|---|
| Weight | 58.700000 |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Min Jaw Spread | 4.2 in |
| Number Of Jaws | 2 |
| Includes | Electric Pump, Cylinder, Hose, Pressure Gauge, Gauge Adaptor, Pressure Fitting, Cross Bearing Puller, Bearing Cup Puller, Bearing Separator, Storage Case |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Max Reach | 14.06 in |
| Max Jaw Spread | 10.24 in |
| Capacity With Attachments | 3.5 ton |
| Type | simple |
| Height | 7.1 |
| Width | 8 |
| Application | For Pushing or Pulling |
| Unspsc Code | 27111712 |
| Puller Model Number | 30T927 (Mfr. No. BHP1772) |
| Pump Model Number | 26VY54 (Mfr. No. PUD1300B) |
| Stroke Length | 1 in |
| Cylinder Nominal Capacity | 7 ton |



