Hydraulic Puller Set 2 Stroke Length
In stock
SKU
55PV89
Special Price
Rs. 776,046.00
Regular Price
Rs. 862,274.00
| Sku | 55PV89 |
| Mfr. Model | BHP261GA |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Puller Set 2 Stroke Length is available to buy in increments of 1
Hydraulic Puller Set Cylinder Nominal Capacity 12 ton Stroke Length 2 in Capacity with Attachments 6 ton Number of Jaws 2 Max Jaw Spread 13.58 in Min Jaw Spread 5.5 in Max Reach 22.44 in Max Pressure 10 000 psi Application For Pushing or Pulling Includes
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Puller Set 2 Stroke Length"
| SKU | 55PV89 |
|---|---|
| Weight | 118.000000 |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Min Jaw Spread | 5.5 in |
| Number Of Jaws | 2 |
| Includes | Air Pump, Hollow Plunger Cylinder, Threaded Hollow Saddle, Hose, Pressure Gauge, Gauge Adaptor, Cross Bearing Puller, Bearing Cup Puller, Bearing Separator, Storage Case |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Max Reach | 22.44 in |
| Max Jaw Spread | 13.58 in |
| Capacity With Attachments | 6 ton |
| Type | simple |
| Height | 7.75 |
| Width | 31 |
| Application | For Pushing or Pulling |
| Unspsc Code | 27111712 |
| Puller Model Number | 30Y663 (Mfr. No. BHP262) |
| Pump Model Number | 2LML7 (Mfr. No. XA11) |
| Stroke Length | 2 in |
| Cylinder Nominal Capacity | 12 ton |



