Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length
In stock
SKU
55PV97
Special Price
Rs. 448,857.00
Regular Price
Rs. 498,730.00
| Sku | 55PV97 |
| Mfr. Model | GPS14A |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length is available to buy in increments of 1
Hydraulic Puller Set Cylinder Nominal Capacity 14 ton Stroke Length 1 in Capacity with Attachments 14 ton Number of Jaws 2 or 3 Max Jaw Spread 13.78 in Max Reach 12.6 in Max Pressure 10 000 psi Application For Pushing or Pulling Includes Jaw Puller Air Pu
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length"
| SKU | 55PV97 |
|---|---|
| Weight | 74.100000 |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Number Of Jaws | 2 or 3 |
| Includes | Jaw Puller, Air Pump, Hydraulic Coupler, Gauge Adaptor Assembly, Pressure Gauge, Puller Long Jaw Set |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Max Reach | 12.6 in |
| Max Jaw Spread | 13.78 in |
| Capacity With Attachments | 14 ton |
| Type | simple |
| Height | 22.24 |
| Width | 13.8 |
| Application | For Pushing or Pulling |
| Unspsc Code | 27111712 |
| Puller Model Number | 55PW45 (Mfr. No. SGH14) |
| Pump Model Number | 2LML7 (Mfr. No. XA11) |
| Stroke Length | 1 in |
| Cylinder Nominal Capacity | 14 ton |



