Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length
In stock
SKU
55PV99
Special Price
Rs. 304,355.00
Regular Price
Rs. 338,172.00
| Sku | 55PV99 |
| Mfr. Model | GPS14H |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length is available to buy in increments of 1
Hydraulic Puller Set Cylinder Nominal Capacity 14 ton Stroke Length 1 in Capacity with Attachments 14 ton Number of Jaws 2 or 3 Max Jaw Spread 13.78 in Max Reach 12.6 in Max Pressure 10 000 psi Application For Pushing or Pulling Includes Jaw Puller Hand P
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length"
| SKU | 55PV99 |
|---|---|
| Weight | 64.100000 |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Number Of Jaws | 2 or 3 |
| Includes | Jaw Puller, Hand Pump, Hydraulic Coupler, Gauge Adaptor Assembly, Pressure Gauge, Puller Long Jaw Set |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Max Reach | 12.6 in |
| Max Jaw Spread | 13.78 in |
| Capacity With Attachments | 14 ton |
| Type | simple |
| Height | 20.84 |
| Width | 13.8 |
| Application | For Pushing or Pulling |
| Unspsc Code | 27111712 |
| Puller Model Number | 55PW45 (Mfr. No. SGH14) |
| Pump Model Number | 6W462 (Mfr. No. P-392) |
| Stroke Length | 1 in |
| Cylinder Nominal Capacity | 14 ton |



