Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length
In stock
SKU
55PW19
Special Price
Rs. 947,163.00
Regular Price
Rs. 1,052,403.00
| Sku | 55PW19 |
| Mfr. Model | LGHMS310EB |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length is available to buy in increments of 1
Hydraulic Puller Set Cylinder Nominal Capacity 10 ton Stroke Length 1 in Capacity with Attachments 5 ton Number of Jaws 3 Max Jaw Spread 11.81 in Min Jaw Spread 3.31 in Max Reach 8.46 in Max Pressure 10 150 psi Application For Pushing or Pulling Includes
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Puller Set 1 Stroke Length"
| SKU | 55PW19 |
|---|---|
| Weight | 27.940000 |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Min Jaw Spread | 3.31 in |
| Number Of Jaws | 3 |
| Includes | Jaw Puller, Replacement Point Protector, Cross Bearing Puller, Bearing Separator, Bearing Cup Puller, Electric Pump, Pressure Gauge, Hose |
| Max Pressure | 10,150 psi |
| Max Reach | 8.46 in |
| Max Jaw Spread | 11.81 in |
| Capacity With Attachments | 5 ton |
| Type | simple |
| Height | 18 |
| Width | 15 |
| Application | For Pushing or Pulling |
| Unspsc Code | 27111712 |
| Puller Model Number | 55PW15 (Mfr. No. LGH310) |
| Pump Model Number | 26VY54 (Mfr. No. PUD1300B) |
| Stroke Length | 1 in |
| Cylinder Nominal Capacity | 10 ton |



