Hydraulic Puller Set Cylinder Nominal Capacity 36 ton Stroke Length 2 1/2 in Capacity with Attachments 36 ton Number of Jaws 2 or 3 Max Jaw Spread 25.59 in Max Reach 16.14 in Max Pressure 10 000 psi Application For Pushing or Pulling Includes Jaw Puller A
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Puller Set 10 000 psi"
| SKU | 55PW05 |
|---|---|
| Weight | 184.300000 |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Number Of Jaws | 2 or 3 |
| Includes | Jaw Puller, Air Pump, Gauge Adaptor Assembly, Hose, Puller Long Jaw Set |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Max Reach | 16.14 in |
| Max Jaw Spread | 25.59 in |
| Capacity With Attachments | 36 ton |
| Type | simple |
| Height | 27.75 |
| Width | 18.5 |
| Application | For Pushing or Pulling |
| Unspsc Code | 27111712 |
| Puller Model Number | 55PW47 (Mfr. No. SGH36) |
| Pump Model Number | 2LML7 (Mfr. No. XA11) |
| Stroke Length | 2 1/2 in |
| Cylinder Nominal Capacity | 36 ton |



