Hydraulic Puller Set 2 Stroke Length
In stock
SKU
55PV88
Special Price
Rs. 539,104.00
Regular Price
Rs. 599,003.00
| Sku | 55PV88 |
| Mfr. Model | BHP261G |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Puller Set 2 Stroke Length is available to buy in increments of 1
Hydraulic Puller Set Cylinder Nominal Capacity 12 ton Stroke Length 2 in Capacity with Attachments 6 ton Number of Jaws 2 Max Jaw Spread 13.58 in Min Jaw Spread 5.51 in Max Reach 22.44 in Max Pressure 5 000 psi Application For Pushing or Pulling Includes
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Puller Set 2 Stroke Length"
| SKU | 55PV88 |
|---|---|
| Weight | 168.000000 |
| Item | Hydraulic Puller Set |
| Min Jaw Spread | 5.51 in |
| Number Of Jaws | 2 |
| Includes | Hand Pump, Hollow Plunger Cylinder, Threaded Hollow Saddle, Hose, Pressure Gauge, Gauge Adaptor, Cross Bearing Puller, Bearing Cup Puller, Bearing Separator, Storage Case |
| Max Pressure | 5,000 psi |
| Max Reach | 22.44 in |
| Max Jaw Spread | 13.58 in |
| Capacity With Attachments | 6 ton |
| Type | simple |
| Height | 25.5 |
| Width | 44.5 |
| Application | For Pushing or Pulling |
| Unspsc Code | 27111712 |
| Puller Model Number | 30Y663 (Mfr. No. BHP262) |
| Pump Model Number | 6W462 (Mfr. No. P-392) |
| Stroke Length | 2 in |
| Cylinder Nominal Capacity | 12 ton |



