Hydraulic Torque Wrench Drive 4 H
In stock
SKU
55PP55
Special Price
Rs. 412,219.00
Regular Price
Rs. 458,021.00
| Sku | 55PP55 |
| Mfr. Model | RSL1500 |
| Item | Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Torque Wrench Drive 4 H is available to buy in increments of 1
Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive Hex Size Range (In.) 7/8 to 2-3/8 Hex Size Range (mm) 26 to 60 Nominal Torque @ 10 000 PSI (ft.-lb.) 1 408 Nominal Torque @ 10 000 PSI (Nm) 1 909 Max Pressure 10 000 psi Overall Length 4 13/16 in Overall Width 1 i
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Torque Wrench Drive 4 H"
| SKU | 55PP55 |
|---|---|
| Weight | 14.700000 |
| Item | Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive |
| Nominal Torque 10 000 Psi Nm | 1,909 |
| Nominal Torque 10 000 Psi Ft Lb | 1,408 |
| Overall Height | 4 in |
| Overall Width | 1 in |
| Overall Length | 4 13/16 in |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 8 |
| Width | 10 |
| Hex Size Range Mm | 26 to 60 |
| Hex Size Range In | 7/8 to 2-3/8 |
| Unspsc Code | 27111715 |
