Hydraulic Torque Wrench Drive 5 H
In stock
SKU
55PP65
Special Price
Rs. 513,602.00
Regular Price
Rs. 570,670.00
| Sku | 55PP65 |
| Mfr. Model | RSL3000 |
| Item | Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Torque Wrench Drive 5 H is available to buy in increments of 1
Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive Hex Size Range (In.) 1-1/4 to 2-15/16 Hex Size Range (mm) 32 to 74 Nominal Torque @ 10 000 PSI (ft.-lb.) 3 080 Nominal Torque @ 10 000 PSI (Nm) 4 176 Max Pressure 10 000 psi Overall Length 6 in Overall Width 1 1/4
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Torque Wrench Drive 5 H"
| SKU | 55PP65 |
|---|---|
| Weight | 19.300000 |
| Item | Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive |
| Nominal Torque 10 000 Psi Nm | 4,176 |
| Nominal Torque 10 000 Psi Ft Lb | 3,080 |
| Overall Height | 5 in |
| Overall Width | 1 1/4 in |
| Overall Length | 6 in |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 8 |
| Width | 10 |
| Hex Size Range Mm | 32 to 74 |
| Hex Size Range In | 1-1/4 to 2-15/16 |
| Unspsc Code | 27111715 |
