Hydraulic Torque Wrench Drive 6 H
In stock
SKU
55PP80
Special Price
Rs. 623,899.00
Regular Price
Rs. 693,221.00
| Sku | 55PP80 |
| Mfr. Model | RSL5000 |
| Item | Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Torque Wrench Drive 6 H is available to buy in increments of 1
Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive Hex Size Range (In.) 2 to 3-1/8 Hex Size Range (mm) 50 to 80 Nominal Torque @ 10 000 PSI (ft.-lb.) 5 303 Nominal Torque @ 10 000 PSI (Nm) 7 190 Max Pressure 10 000 psi Overall Length 8 in Overall Width 1 1/2 in Ov
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Torque Wrench Drive 6 H"
| SKU | 55PP80 |
|---|---|
| Weight | 24.300000 |
| Item | Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive |
| Nominal Torque 10 000 Psi Nm | 7,190 |
| Nominal Torque 10 000 Psi Ft Lb | 5,303 |
| Overall Height | 6 in |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Overall Length | 8 in |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 8 |
| Width | 10 |
| Hex Size Range Mm | 50 to 80 |
| Hex Size Range In | 2 to 3-1/8 |
| Unspsc Code | 27111715 |
