Hydraulic Torque Wrench Drive 7 H
In stock
SKU
55PP97
Special Price
Rs. 773,190.00
Regular Price
Rs. 859,100.00
| Sku | 55PP97 |
| Mfr. Model | RSL11000 |
| Item | Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Torque Wrench Drive 7 H is available to buy in increments of 1
Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive Hex Size Range (In.) 2-9/16 to 4-5/8 Hex Size Range (mm) 65 to 117 Nominal Torque @ 10 000 PSI (ft.-lb.) 11 154 Nominal Torque @ 10 000 PSI (Nm) 15 123 Max Pressure 10 000 psi Overall Length 9 in Overall Width 2 1
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Torque Wrench Drive 7 H"
| SKU | 55PP97 |
|---|---|
| Weight | 31.000000 |
| Item | Low Profile Hydraulic Torque Wrench Drive |
| Nominal Torque 10 000 Psi Nm | 15,123 |
| Nominal Torque 10 000 Psi Ft Lb | 11,154 |
| Overall Height | 7 in |
| Overall Width | 2 1/4 in |
| Overall Length | 9 in |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 8 |
| Width | 10 |
| Hex Size Range Mm | 65 to 117 |
| Hex Size Range In | 2-9/16 to 4-5/8 |
| Unspsc Code | 27111715 |
