Hydraulic Torque Wrench Drive Unit
In stock
SKU
61MP46
Special Price
Rs. 317,435.00
Regular Price
Rs. 352,706.00
| Sku | 61MP46 |
| Mfr. Model | HMT1500 |
| Item | Hydraulic Torque Wrench Drive Unit |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Torque Wrench Drive Unit is available to buy in increments of 1
Hydraulic Torque Wrench Drive Unit Hex Size Range (In.) 1 1/16 to 2 7/16 Hex Size Range (mm) 26 to 62 Nominal Torque @ 10 000 PSI (ft.-lb.) 1 541 ft-lb Nominal Torque @ 10 000 PSI (Nm) 2 089 N-m Min Torque (ft.-lb.) 154 ft-lb Min Torque (Nm) 209 N-m Max P
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Torque Wrench Drive Unit"
| SKU | 61MP46 |
|---|---|
| Weight | 5.500000 |
| Item | Hydraulic Torque Wrench Drive Unit |
| Min Torque Ft Lb | 154 ft-lb |
| Min Torque Nm | 209 N-m |
| Nominal Torque 10 000 Psi Nm | 2,089 N-m |
| Nominal Torque 10 000 Psi Ft Lb | 1,541 ft-lb |
| Overall Height | 4 1/10 in |
| Overall Width | 2 in |
| Overall Length | 4 3/10 in |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 12 |
| Width | 13.8 |
| Hex Size Range Mm | 26 to 62 |
| Hex Size Range In | 1 1/16 to 2 7/16 |
| Unspsc Code | 27111715 |
