Hydraulic Torque Wrench Drive Unit
In stock
SKU
61MP47
Special Price
Rs. 396,009.00
Regular Price
Rs. 440,009.00
| Sku | 61MP47 |
| Mfr. Model | HMT3500 |
| Item | Hydraulic Torque Wrench Drive Unit |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Torque Wrench Drive Unit is available to buy in increments of 1
Hydraulic Torque Wrench Drive Unit Hex Size Range (In.) 1 3/8 to 3 1/8 Hex Size Range (mm) 35 to 80 Nominal Torque @ 10 000 PSI (ft.-lb.) 3 543 ft-lb Nominal Torque @ 10 000 PSI (Nm) 4 804 N-m Min Torque (ft.-lb.) 354 ft-lb Min Torque (Nm) 480 N-m Max Pre
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Torque Wrench Drive Unit"
| SKU | 61MP47 |
|---|---|
| Weight | 7.500000 |
| Item | Hydraulic Torque Wrench Drive Unit |
| Min Torque Ft Lb | 354 ft-lb |
| Min Torque Nm | 480 N-m |
| Nominal Torque 10 000 Psi Nm | 4,804 N-m |
| Nominal Torque 10 000 Psi Ft Lb | 3,543 ft-lb |
| Overall Height | 5 1/5 in |
| Overall Width | 2 3/5 in |
| Overall Length | 5 7/10 in |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 12 |
| Width | 13.8 |
| Hex Size Range Mm | 35 to 80 |
| Hex Size Range In | 1 3/8 to 3 1/8 |
| Unspsc Code | 27111715 |
