Hydraulic Torque Wrench Drive Unit
In stock
SKU
61MP48
Special Price
Rs. 479,154.00
Regular Price
Rs. 532,394.00
| Sku | 61MP48 |
| Mfr. Model | HMT7500 |
| Item | Hydraulic Torque Wrench Drive Unit |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Torque Wrench Drive Unit is available to buy in increments of 1
Hydraulic Torque Wrench Drive Unit Hex Size Range (In.) 2 3/16 to 3 15/16 Hex Size Range (mm) 55 to 100 Nominal Torque @ 10 000 PSI (ft.-lb.) 7 562 ft-lb Nominal Torque @ 10 000 PSI (Nm) 10 252 N-m Min Torque (ft.-lb.) 756 ft-lb Min Torque (Nm) 1 025 N-m
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Torque Wrench Drive Unit"
| SKU | 61MP48 |
|---|---|
| Weight | 8.500000 |
| Item | Hydraulic Torque Wrench Drive Unit |
| Min Torque Ft Lb | 756 ft-lb |
| Min Torque Nm | 1,025 N-m |
| Nominal Torque 10 000 Psi Nm | 10,252 N-m |
| Nominal Torque 10 000 Psi Ft Lb | 7,562 ft-lb |
| Overall Height | 6 2/5 in |
| Overall Width | 3 1/5 in |
| Overall Length | 7 1/10 in |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 13.8 |
| Width | 17.1 |
| Hex Size Range Mm | 55 to 100 |
| Hex Size Range In | 2 3/16 to 3 15/16 |
| Unspsc Code | 27111715 |
